Golfové míčky - které jsou pro začátečníky a které pro pokročilé golfisty?

Golfové míčky mohou při hře podpořit vaše přednosti, ale při nevhodném výběru mohou také umocnit vaše chyby. Určete si úder, který je pro vás nejdůležitější a podle toho si zvolte golfový míček, kterým ho nejlépe zahrajete. Jakmile se začnete ve hře zlepšovat, sáhněte po kvalitnějších golfových míčcích.

Volba podle handicapu

Golfové míčky volte podle své hráčské úrovně, tedy HCP neboli handicapu. Volte je podle typu kontroly, rotace a vzdálenosti. Hráči nižšího handicapu upřednostní golfové míčky s citlivější krátkou hrou a ti s vyšším handicapem zase na golfové míčky, které jim přinesou zisk na vzdálenosti.

Rychlost golfového švihu

Pro golfisty s vysokou rychlostí švihu se hodí golfové míčky s hodnotou komprese nad 100 a pro pomalejší golfový švih zase spíše míčky s kompresí 80 až 90. Podívejme se blíže na typy a vlastnosti golfových míčků.

Počet vrstev golfových míčků

Golfové míčky se dělí podle počtu vrstev. Prémiové vícevrstvé míčky mají v součtu všech typů úderů lepší výkon. Levnější a tvrdší míčky při střední rychlosti švihu létají většinou o něco dále, ale daný zisk několika stop je v konečném důsledku spíše zanedbatelný. Výhodou uretathanových vícevrstvých míčků je potlačení spinu u dlouhých odpalů a lepší spin i cit při hře do greenů včetně přesnějšího patování. Posledním trendem pro profesionální hráče jsou měkčí golfové míčky.

• Jednovrstvé golfové míčky – určené především pro začátečníky, driwing range, tréninková golfová hřiště.
• Dvouvrstvé golfové míčky – velké energetické jádro a vysoce odolný vnější kryt, jsou oblíbené, dosahují větších vzdáleností, ale jsou hůře ovladatelné.
• Třívrstvé golfové míčky – měkčí a s větší rotací, pokročilejší golfisté mají po úderu větší kontrolu nad jejich letem.
• Čtyřvrstvé golfové míčky – každá vrstva má svůj specifický a odlišný účel a všechny vrstvy dohromady dovolí delší míček a měkčí pocit při odpalu.
• Pětivrstvé golfové míčky – nabízejí více možností spinu i výkonnostních výhod a poskytují nejvyšší Tour výkon.

Spin golfových míčků

Správná volba golfového míčku může ovlivnit hru a dosažené skóre. Přední výrobci přicházejí stále s novými vlastnostmi a inovovanými modely. Při správné orientaci v nepřeberném množství golfových míčků vám pomohou zkušení prodejci, kterými disponuje golfový obchod Golfchampion.cz.

• Nízký spin golfových míčků – s tendencí snižovat boční rotaci a rovnějším letem, nedostatek spinu zvyšuje rolování při dopadu a vyšší nepřesnost.
• Střední spin golfových míčků – kompromis ve vzdálenosti a ovladatelnosti, vhodný pro většinu golfových hráčů.
• Vyšší spin golfových míčků – lepší modelování dráhy letu – hook/draw a její přesnost, předností je krátká hra kolem greenů.

Aerodynamika golfových míčků

Aerodynamiku golfového míčku nejvíce ovlivňují důlky neboli dimply na povrchu. Počet se pohybuje od 250 do 450 důlků. Velmi důležitý je také jejich tvar. Delší a přesnější golfové míčky například umožňuje aerodynamika míčků Bridgestone e7 s technologií s 326 důlky vnější vrstvy, která eliminuje aerodynamické vlivy na míček a umožňuje stabilnější dráhu pro přesnější dopad míčku. Golfové míčky Bridgestone e6 zase eliminují hook a slice a slibují rovnější odpaly.

Jaké golfové míčky vybrat pro trénink

Jednovrstvé míčky jsou nejlevnější a nejodolnější, vhodné pro začátečníky. však obtížné se s nimi přesně trefit. Dnes se více používají použité range balls. Dvouvrstvé míčky jsou přesnější, s větším doletem a vhodné na tréninky. Jádro ze směsi pryskyřic zlepšuje trajektorii a vzdálenost stoupání míčků. Silná surlynová vrstva zvyšuje jejich odolnost.

Třívrstvé míčky mají jádro vyplněné gumou, se správným poměrem tvrdosti a pružnosti. Střední vrstva je změkčuje a zlepšuje rotaci. Jsou vhodné pro zkušené hráče s dobrým poměrem kvality, výkonu a ceny. Další vnitřní vrstvy čtyřvrstvých a pětivrstvých míčků zlepšují kontrolu nad míčkem. Nejpokročilejší a nejdražší míčky mají dvě vrstvy jádra. Můžete mít i golfové míčky s vlastním potiskem.