Cesta od kůže ke koženému výrobku je složitá

Kůže je jedním nejužívanějších materiálů při výrobě bot, oděvů, potahů, šperků, galanterie a spousty jiných produktů. Cesta od surové kůže ke kvalitnímu koženému či kožešinovému výrobku je však velmi dlouhá.

Základem dlouhodobé životnosti kožených produktů je řádný, odborně provedený proces činění kůže, jehož produktem je useň. Useň neboli díky patřičnému zpracování měkká a trvanlivá forma kůže je základní surovinou kožedělné nebo kožešinové výroby.

Činění kůží je složitý, komplexní a časově náročný proces, a proto je vhodné ho vždy svěřit do rukou zkušeného odborníka. Stačí totiž vynechat některý z důležitých kroků činění a veškerá práce i materiál mohou přijít nazmar.

Pouze kvalitně vyčiněná kůže je vhodnou surovinou pro další zpracování, například pro výrobu drobné kožené galanterie, ozdob a mnoha dalšího. Výrobky z dobré usně vydrží v nezměněné podobě dlouhá léta.

Kožené výrobky mají svoje nezaměnitelné kouzlo a hodnotu. Podmínkou je však jejich správné ošetření a úprava. Proto je vhodné obrátit se se zájmem o prodej kůží nebo o vyčinění kůží na profesionální koželužství.